Правила харчування при цукровому діабеті 2 типу

Правила харчування при цукровому діабеті 2 типу

Цукровий діабет другого типу – це хронічне захворювання, при якому організм стає стійким до інсуліну (гормон, що регулює рівень цукру в крові), а підшлункова залоза не може виробляти його достатньо. Як результат, рівень глюкози в крові постійно підвищений, що призводить до розвитку великої кількості ускладнень: серцево-судинні захворювання, ниркова недостатність, проблеми з нервами (нейропатія), проблеми із зором, запальні процеси в ногах… 

Ключова роль харчування у контролі діабету 

Найбільший вплив на рівень цукру в крові мають вуглеводи з їжі, тому щоденний раціон харчування відіграє головну роль у контролі цукрового діабету 2 типу. У багатьох випадках здорове харчування та зміни в способі життя можуть контролювати перебіг захворювання на ранніх стадіях навіть без використання медикаментів. 

Правильне харчування допомагає:

  1. Зменшити, а в подальшому і підтримувати оптимальну масу тіла.
  2. Контролювати рівень глюкози в організмі.
  3. Нормалізувати артеріальний тиск та холестерин.
  4. Запобігти виникненню ускладнень

Часто лікарі доповнюють рекомендовану дієту спеціальними БАДами – натуральними препаратами, які допомагають в комплексі з іншими діями знизити вміст глюкози в крові, покращити метаболізм, зміцнити імунну систему, нормалізувати обмінні процеси, стимулювати роботу підшлункової залози, функції якої у діабетиків порушені. 

Дозволені та заборонені продукти при цукровому діабеті 2 типу 

Перед тим, як складати свій план харчування, потрібно зрозуміти, які продукти варто вживати при діабеті, а які є неприпустимими у щоденному раціоні. 

Дозволені продукти: 

  • Різноманітні овочі та зелень (баклажани, кабачки, томати, огірки, капуста, морква, буряк, зелений горошок, гриби, стручкова квасоля, редиска, броколі, шпинат, щавель). 
  • Фрукти та ягоди з низьким вмістом цукру (яблука, груші, персики, абрикоси, сливи, хурма, ківі, апельсини, грейпфрути, гранат, ожина, вишня, полуниця). 
  • Бобові (сочевиця, горох, квасоля). 
  • Риба (лосось, тунець, судак, мінтай, скумбрія, сардина, камбала, окунь, хек, карась). 
  • Нежирні молочні продукти (молоко, тверді сири <30% жирності, кисломолочні сири <5% жирності, кисломолочні продукти низької жирності). 
  • Нежирні види м'яса (курятина, індичатина, кролятина). 
  • Крупи (вівсянка, гречка, рис, ячмінь, перлова каша). 
  • Макаронні вироби з борошна грубого помелу. 

Заборонені продукти:

  • Кондитерські вироби (торти, тістечка, вироби зі здобного тіста, цукерки).
  • Жирне м'ясо (яловичина, свинина, качка).
  • Сало, майонез, різні ковбаси, копченості, бекон.
  • Консервації в олії (м'ясні або рибні).
  • Солодкі напої (соки, солодкі газовані напої).
  • Жирні молочні вироби (тверді сири >30% жирності, кисломолочні сири >5% жирності, вершки, сметана ≥20% жирності). 

Здорова тарілка: ефективний метод планування харчування 

Хоч немає універсального плану харчування для всіх, але є простий спосіб навчитись ефективно його контролювати – це метод здорової (діабетичної) тарілки. Полягає він у тому, що потрібно візуально розділити тарілку на три частини (1/2 + 1/4 +1/4) і заповнювати її за простими правилами:

  • половину тарілки наповнювати різноманітними некрохмалистими овочами та зеленню;
  • четвертину мають становити білкові продукти – бобові, нежирні сорти м’яса, риба, яйця; 
  • на іншу четвертину покладіть складні вуглеводи –  крупи чи макаронні вироби з дозволеного списку. 

Спочатку це може здаватись складним, але якщо ви наперед продумаєте кожен свій прийом їжі на день за цим правилом, то надалі звикнете і будете так харчуватись постійно. 

Також надзвичайно важливо уникати неконтрольованих шкідливих перекусів, подбавши про них наперед (фрукти, ягоди, горіхи, цільнозернові хлібці тощо). Ну і звичайно не забувайте, що чиста вода – найкращий напій для збалансованого харчування при діабеті 2-го типу, оскільки вона не містить калорій та вуглеводів і не впливає на рівень цукру в крові. 

Отож, хоча цукровий діабет 2 типу неможливо повністю вилікувати на даному етапі розвитку медицини, але можна контролювати його перебіг. Дотримання дієти, контроль ваги, помірні фізичні навантаження, своєчасні медичні огляди, прийом медикаментів та лікування супутніх захворювань можуть суттєво знизити ризики для здоров'я.

 

*Інформація на сайті та у виданнях надається відповідно до Редакційної політики не є заміною кваліфікованого медичного консультування, лікування, обстеження. Цукровий діабет — стан, що потребує грамотного самоконтролю, актуалізації знань, персоналізованого підходу. Будь-які зміни раціону харчування, інтенсивності фізичних навантажень, медикаментозної терапії мають бути узгоджені з фахівцем.

Напишіть нам

Будемо раді почувати ваші думки з приводу даної публікації